දැනුම

නව යොවුන් දැරියන්ගේ ගැටලු නොවන ගැටලු

නව යෞවන වයසට එළැඹෙන තරුණ දරුවන්ට තම ශරීරයේ සිදුවන ඉතා සුළු වෙ නස්කම් පවා මහ විසල් ගැටලු සේ පෙනෙන්නට ඉඩ තිබේ. ළමා සහ තරුණ අවදිවල මායිමේ පසුවන මේ අයට මෙවැනි වික්ෂිප්ත බවක් ඇතිවීමට රුධිරයේ හෝමෝන මට්ටම් වල වෙනස්වීම් හේතුවෙයි. එසේම ශරීරයේ මතුවන මේ අලුත් ලක්ෂණ පිළිගැනීමේදී ඇතිවන මානසික ගැටලුද මෙයට හේතුවිය හැක.

මේ වයසේ දැරිවියකට තමන්ගේ පියයුරු යුගලයේ එකකට එකක් විශාල වශයෙන් වෙනස්ව තිබෙන බව දැකිය හැක. “මගේ පියයුරු වලින් එකක් ලොකුයි, අනික හුඟක්ම පුංචියි“ මෙවැනි මැසිවිලි ඒ අයගෙන් ඉදිරිපත්වීමට පිළිවන.

සාමාන්‍යයෙන් සෑම කාන්තාවකගේම පියයුරු යුගලම එක හා සමාන නැත. ඒ දෙක අතර ඉතා සුළු වෙනස්කමක් දැකිය හැක. නමුත් එය කෙසේවත් ගැටලුකාරී තත්ත්වයක් නොවේ. මේ වයස ගෙවී යනවාත් සමග ඒ සිතුවිලි සාමාන්‍ය තත්ත්වයට පත්වෙයි.

එසේම සමේ මතුවන කුඩා කුරුලෑවක්, පෙනුමට විශාල හානියක් ගෙන එන බව මේ අයට දැනිය හැක. එය විශාල සෞඛ්‍ය ගැටලුවක් බවට පත්කරගෙන මාපියන්ට මැසිවිලි ඉදිරිපත් කළ හැකිය. මේ ආකාරයට සමේ හටගන්නා කුඩා අවපැහැවීමක්, රෝම කීපයක් පවා දිවි එපා කරවන තරමේ ගැටලුවක් බවට පත්කරගැනීමට පිළිවන. එසේම තමන්ගේ ශරීරය අවලක්ෂණ වන ආකාරයට තරබාරු වේය යන බිය මතුවිය හැකිය.

එබැවින් මේ කාලයේ දරුවා තුළ හටගන්න මේ මානසික වික්ෂිප්ත බව යහමින් තේරුම් ගෙන ඉවසීමෙන් කටයුතු කිරීමට විශේෂයෙන් මව්වරුන් දැනුවත්ව සිටිය යුතුමය. එසේම ඒ ගැටලු වලට සාවදානව කන්දී සැබෑ තත්ත්වය තේරුම් කරදීම හෝ වෛද්‍ය උපදෙස් පැතීම නුවණට හුරු ක්‍රියාවකි.


උපදෙස් : ගම්‍පොල මූලික රෝහ‍ලේ ප්‍රසව හා නාරි රෝග විශේෂඥ වෛද්‍ය වසන්ත ජයලත්
සාකච්ඡා කළා : නිර්මලා කුමාරි සේනාරත්න

Tags

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fourteen + eleven =

සබැඳි ලිපි

Back to top button
Close