දැනුම

මානව පුරුෂ ලිංගය ගැන

මානව පුරුෂ ලිංගය එහෙමත් නැත්නම් ශිෂ්ණය පිරිමින්ගේ සිරුරේ බාහිරව පිහිටන අවයවයක්. මෙම අවයවය මුත්‍රා පිට කිරීමට වගේම ප්‍රජනක ලිංගික අවයවයක් විදියටත් හඳුන්වන්න පුළුවන්.

මානව ශිෂ්ණය නිර්මාණය වෙලා තියෙන්නේ සිනිඳු පේශී සහ සවිවර පේශී පටකයෙන්. එය සිලින්ඩරාකාර හැඩයක් ගන්නවා. එය සාමාන්‍යයෙන් පෙර සම නමැති කොටසකින් ආවරණය වී පවතිනවා.

සාමාන්‍යයෙන් පිරිමි ළමුන්ගේ ලිංගික අවයවය පවතින ප්‍රමාණයට වඩා වර්ධනය වීමට පටන් ගන්නේ වයස අවුරුදු 12 පසුවීමත් සමඟයි. සමහරවිට අවුරුදු 10-11 වැනි වයසේදී ලිංගික අවයව වර්ධනය ආරම්භ වන පිරිමි ළමුන්ද, එම වර්ධනය වයස අවුරුදු 15-16 වන තෙක් ප්‍රමාද වන පිරිමි ළමුන්ද නැතුවම නෙමෙයි. කෙසේවෙතත් වයස අවුරුදු 18 වනතෙක් පිරිමි ළමයෙකුගේ ලිංගික අවයවය වර්ධන ක්‍රියාවලිය සිදුවෙනවා.

part of the human penis
(සමහර විද්‍යාත්මක ඉංග්‍රීසි යෙදුම් වලට සමාන සිංහල යෙදුම් නැත. ඒවා ඉංග්‍රීසි භාෂාවෙන්ම දක්වා ඇත.)

 

සාමාන්‍යයෙන් වැඩිහිටි වැඩුණු මිනිසුන් 95% කගේම ශිෂ්ණය ප්‍රමාණයෙන් සෙන්ටි මීටර 12.9 සිට 15 අගයක් පමණ වෙනවා (average හෙවත් සාමන්‍යය අගය) එය අඟල් ප්‍රමාණයෙන් සඳහන් කලොත් 5.1–5.9 ක අගයක් දක්වන්න පුළුවන්.

සාමාන්‍ය ප්‍රමාණයට වඩා විශාල පුරුෂ ලිංග පිහිටීම ස්වභාවික තත්වයක්. එම අවයවයේ දිග, මහත තීරණය වීමට ඔහු ලබාගන්නා ආහාර, ඖෂධ, වෙනත් රසායනික ද්‍රව්‍යයන්ගේ බලපෑම්, සහ ඔහු අයත්වන සංස්කෘතියේ ජානමය බලපෑමත් ප්‍රධාන හේතුවක් වෙන්න පුළුවන්.

මෙතෙක් වාර්තාගත දිගම පුරුෂ ලිංගය, ලේඛනගත වාර්තා ඇසුරින් සොයා ගන්නා ලද්දේ වෛද්ය රොබට් ලැටෝ ඩිකන්ස්සන් විසින්. එහි දිග සෙන්ටිමීටර 34.3ක් (අඟල් 13.5ක්).

ඉතා විශාල පුරුෂ ලිංග

 

ඒ වගේම ඉතා කුඩා පුරුෂ ලිංග පිහිටන පිරිමිනුත් නැතුවාම නෙමෙයි. ඇතැම් අයට පිහිටා ඇත්තේ අඟල් 2, 2.5 වැනි ඉතා කුඩා පුරුෂ ලිඟුයි. එවැනි අවස්ථා බොහෝ විට ජීව විද්‍යාත්මක දුර්වලකමක් වන්නට පුළුවන්.

ඉතා කුඩා පුරුෂ ලිඟු

 

තමන්ගේ ලිංගික අවයවයේ දිග සහ මහත ගැන වැඩිපුරම ගැටලුව ඇත්තේ නව යොවුන්වියේ පසුවන තරුණයන්ටයි. ඔවුන්ගේ ලිංගික අවයවය බොහෝ විට සාමාන්‍ය සුදුසු ප්‍රමාණයෙන් තිබුනත් ඔවුන්ට එම ප්‍රමාණය මදි වීම ගැන විශාල ගැටළුවක් ඇත. එයට හේතුවත් ඔවුන්ගේ ලිංගික ආශාවන් මෝරන කාලය වීමත්, නිසි පරිදි තමන්ගේ අවයවය පිළිබඳව දැනුමක් නොමැති වීමත් වන්නට පුළුවන්.

බොහෝ පිරිමින් සිතන්නේ කාන්තාවක් සමඟ ලිංගිකව එකතු වීමට ඉතා විශාල පුරුෂ ලිංගයක් අවශ්‍යයි කියලයි. නමුත් ඒ කතාන්දරය සම්පුර්ණ බොරුවක් කියන එක ඔබ දැනගත යුතුයි. මොකද පුද්ගලයන් ලිංගිකව සතුටු වෙන්නේ තමන්ගේ අවයව වල දිග හෝ මහත කියන සාධක මත නෙමෙයි.

විශාල පුරුෂ ලිංග පිහිටීමෙදී සිදුවන අවාසියක් විදියට, ලිංගිකව එකතු වීමකදී තමන්ගේ සහකාරියට දැඩි වේදනාවක් විඳින්නට සිදුවීම දක්වන්නට පුළුවන්. ඉතින් ලිංගික අවයවයේ ප්‍රමාණය මත ලැබෙන තෘප්තිය හෝ සතුට තීරණය වෙන්නේ නැහැ කියන එකට හොඳම උදාහරණයක් තමයි මේ සඳහන් කලේ. නමුත් වේදනාකාරී ලිංගික අත්දැකීම් වලට කැමති අයට එය තෘප්තියක් වුනත්, එම වේදනාකාරී ලිංගික හැසිරීම් වලට කැමති වීමත් මානසික රෝගී තත්වයක් වන්නට පුළුවන්.

කාන්තාවකගේ යෝනි මාර්ගයේ ගැඹුර අඟල් 3 ත් 3,5 ත් අතර ප්‍රමාණයක් නිසා උපරිම ලිංගික සතුටකට පිරිමියෙකුගේ ලිංගික අවයවය අඟල් 3ක් තිබීමත් ප්‍රමාණවත්.

Tags

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × 4 =

සබැඳි ලිපි

Back to top button
Close